Primio si novac ili kakav dar da utakmicu odigraš samo malo ispod svojih mogućnosti?!
Znaš li da se uz namještanje utakmica može povezati niz kaznenih djela?
Na europskoj se razini provodi kampanja koja potiče sportaše da zaštite svoje sport. Primjerice, čak i ako nije riječ o namještanju utakmica sportaš se ne smije kladiti u sportu u kojemu nastupa. Takvo što protivno je moralnom integritetu sporta jer se oni nalaze previše blizu povjerljivim informacijama, a nerijetko i raspolažu s istima, koje mogu dovesti do ciljanog klađenja, a kroz to i do namjerno lošije izvedbe.
Jesi li upoznat s pravilima o zabrani klađenja?
Zaštiti svoje dostojanstvo, ne kladi se na svoj sport.
Budi oprezan s „dojavama“.
Zaštiti svoje dostojanstvo, prijavi bilo što sumnjivo.
Bilo kakvo namještanje utakmica je kazneno djelo.
Voliš svoj sport, nemoj se kockati s njime.
Člankom 72. stavkom 1. Zakona o sportu je izričito propisana zabrana uzimanja dopinških sredstava. Sportaši ne smiju uzimati nedopuštena sredstva (doping) niti smiju primjenjivati postupke koji su nedopušteni prema pravilima Hrvatskog olimpijskog odbora, Međunarodnog olimpijskog odbora i Svjetske antidoping agencije.
Saznajte koliko se kazne uzimanja dopinga, koja su sredstva zabranjena, postoje li izuzeci i koje su posljedice odbijanja doping kontrole.
Jeste li znali da se popis zabranjenih sredstava ažurira jednom godišnje te da ste vi kao profesionalni sportaši dužni biti upoznati sa svim promjenama?
Ispunite upitnik i provjerite svoje znanje
Ispuni upitnikSportaši, kao i svi drugi ljudi, mogu se razboljeti ili imati zdravstvene probleme koji od njih zahtijevaju korištenje određenih lijekova. Ako lijek koji sportaš prilikom terapije mora uzimati sadrži tvari zabranjene Popisom, isti se može koristiti samo uz odobreno terapijsko izuzeće (TUE).
Educiraj se. Saznaj svoje obaveze kako bi zaštitio sam sebe. Nemoj dopustiti da drugi odlučuju umjesto tebe što ćeš unositi u svoje tijelo.